E-Posta info@domainalisveris.com   Telefon 0850 885 05 24
Domain ve SEO İlişkisi

 

Arama Motoru Optimizasyonu konusunda tartışmaları uzun süredir süregelen ve sonlanacakmış gibi görünmeyen konulardan bir tanesi domaindir ve özellikle ülkemizde olması gerekenden çok daha fazla itibarlı konumlandırılmıştır. Çeşitli platformlarda domain ve SEO İlişkisi farklı açılardan ele alınmış ve doğru veya yanlış pek çok bilgiler paylaşılmıştır, hatta SEO için domain seçiminin önemini olmazsa olmaz seviyesinde görenler ve içeriğin daha önemli olduğunu ve domainin çok önemli olmadığını söyleyenleri pek çok defa gördük. Bu yazımızda SEO kriterlerinden bir tanesi olan domain ve SEO İlişkisi hakkında bilgiler vereceğiz.

Her iki bakış açısını destekleyen bilgileri incelersek birinin doğru birinin yanlış olduğunu söylemeyiz. Domaininiz ne kadar jenerik olursa olsun içeriği doğru kurgulayamazsanız potansiyeline ulaştıramazsınız yine paralel şekilde içeriğiniz ne kadar sağlam olursa olsun doğru domain seçilmezse yine potansiyelinin altında kalabilir. Doğru kurgulanmış içerik ve doğru seçilmiş domain ile birlikte daha kısa zamanda ve organik arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alabilirsiniz.

Domain ve SEO İlişkisi Hakkında Sorular Sorular

1- Alan adı kaç karakterden oluşmalıdır?
Google domaindeki karakter uzunluğu ve kelime sayısını arama sonuçlarını etkileyen bir kriter olarak değerlendirmemektedir. Kullanıcıların aklında kalabilmesi için 2 kelimeden fazla olmaması ve 15 karakterden uzun olmaması önerilir.

2- Anahtar kelimenin domainde yer alması önemli midir?
Domain içerisinde anahtar kelime veya kelimelerin bulunması SEO açısından faydalıdır. Alacağınız backlinkleri de ön plana alırsak domain ve site açıklamalarında bulunan anahtar kelime ve doğal olarak uyumlu içerik alaka düzeyini arttıracak ve arama motoru sıralamalarınız olumlu yönde değişecektir.

3- Farklı alan adı uzantıları SEO’yu etkiler mi?
Aslında genel kanı yakın zamana kadar .com .net .org gibi tercih yoğunluğu yüksek uzantıların daha ön planda olduğu ve tercih edilen alternatif domain uzantısının olumsuz etki sağlayacağı yönündeydi. Kısa bir süre önce “Yeni Uzantılar Sıralamada Nasıl Rol Oynuyor?” başlıklı yazımızda bu konu ile ilgili güncel gelişmeleri sizlerle paylaşmıştık. Google şu an eski veya yeni tüm uzantıları .com .net .org domain uzantılarını algıladığı gibi algılıyor.

4- Domainde kelimeler arasında tire (-)gibi ayraçlar kullanmak SEO’yu etkiler mi?
Alan adında kullanılan tire Google tarafında spam içerik üretebilme ihtimali yükse sayfa olarak nitelendirilir. Örnek: arama-motoru.com. Domainde tire kullanımı SEO açısından sitenizi olumsuz etkiler.

SEO Uyumlu Domain Seçimi Nasıl Yapılmalı?

  • Kısa ve akılda kalıcı olması önceliklidir.
  • İçerisinde anahtar kelime yer almalıdır.
  • Tire gibi ayraçlar kullanılmamalıdır.
  • İki kelime ve on beş karakterden daha uzun olmamasına dikkat edilmelidir.
  • Mümkünse önceden kullanılmamış olmalıdır.
  • Daha önce kullanılmış bir domain tercih edilirse daha önceki kullanım amacı uyumluluğu ve arama motorları tarafından cezalandırılıp cezalandırılmadığı kontrol edilmelidir.
  • Türkçe karakter tercih edilmemelidir.

Kaynak : http://www.aramamotoru.com/domain-seo-iliskisi

Tarih : 27.09.2016
Ekleyen : Domain H.
En Çok Okunan Haberler
Domain Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
20.03.2016
Domain sektörünün ülkemizde artık yavaş yavaş canlanmaya başladığı son zamanlarda yeni uzantılarında çıkmasıyla domain regleyenlerde önemli oranda bir artış oldu. Peki yeni bir domain alırken nelere dikkat etmemiz gerekir bunları kısa kısa maddeler halinde açıklamaya çalışalım.
Sedo.com  Haftalık Satış Raporu
19.08.2015
Ağustos ayı 3.haftasında toplam 461 alan adı satışı gerçekleştiren sedo.com 1 milyon dolarlık satış hacmi ilede haftayı karlı kapatmış gözükmekte. En yüksek satış 25.000 dolara satılan vybe.com olmuş.
Temmuz 2015 Googlada En Çok Aranan Kelimeler
06.08.2015
Google üzerinde en çok arana kelimeler genelde pek değişmiyor. Hepimizin aklına ilk gelen kelimeler listeyi oluşturuyor. haber tatil bilet
En Pahalı 10 Türkçe Alan Adı Satış Listesi
26.03.2016
Hepimizin bildiği gibi son olarak 2014 yılında en pahalı 10 Türkçe alan adı (domain) satış listesi güncelliğini koruyor. Fakat bir bilinmezlikte bu listede bulunan alan adlarının Türkçe bir site için kullanılıp kullanılmayacağı, sanırım zaman bu bilinmezliğe en iyi cevap olacaktır.
Ağustos Ayında Satılan En Pahalı Rakam Domainler
07.09.2015
Ağustos ayı içerisinde bir çok domain satışı gerçekleşti bizde elimizden geldiği oranda bu satışları sitemiz üzerinden sizlerle paylaşmaya çalıştık. Yoğun olarak harf kombinasyonlu domainler satılırken bunların içerisinde hatırı sayılır rakamlara satılan rakamlardan oluşan domainlerde vardı.
Vitrin Domainleri
Yukarı